Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 29, 2020 in Imprezy i Rozrywka |

Klasztor kamedułów w Pożajściu.

Klasztor kamedułów w Pożajściu.

Klasztor kamedułów w Pożajściu (lit. Pažaislis) to jeden z największych, o ile nie największych zespołów klasztornych na Litwie. Miejsce to zostało zbudowane w stylu barokowym, to niesamowity zbiór ozdobników i elementów architektonicznych, które są charakterystyczne dla epoki, w której powstał ten budynek. Miłym dodatkiem, który uzupełni wycieczkę jest fakt, iż klasztor leży w niezwykle malowniczej okolicy, tuż obok Zbiornika Kowieńskiego.

Jak powstał klasztor w Pożajściu?

Klasztor powstał na polecenie kanclerza wielkiego litewskiego Krzysztofa Zygmunta Paca, który na poczet budowy tego miejsca uzyskał specjalne pozwolenia ze strony Watykanu i sejmu Rzeczypospolitej. Początkowo budynek czyli przyszły klasztor miał być symbolem potęgi rodu, ale docelowo tak się nie stało. Akt założenia działalności fundacyjnej z ramienia rodu Paców podpisano w 1664 roku, a prace budowlane rozpoczęły się w 1667 r.
Zdobienia oraz elementy zdobnicze, które ukończono w 1667 roku były wykonane przez włoskiego artystę Giovanni Merle. Wnętrza klasztoru wskazują na umiłowanie sztuki włoskiej, gdyż autorem malowideł, które powstały do roku 1684 był kolejny Włoch czyli Michelangelo Palloni. Wykonał on serię malowideł, które szeroko omawiają i związane są z kontrreformacją kościoła.
Klasztor jako miejsce kultu religijnego został poświęcony swoim patronom: Najświętszej Marii Pannie, św. Romualdowi oraz św. Marii Magdalenie de’ Pazzi, od której najprawdopodobniej pochodzi polskie nazwisko rodziny Paców.

Klasztor prowadził swoją działalność aż do powstania listopadowego, kiedy to został zlikwidowany przez władze rosyjskie. Od tego momentu miejsce to było poświęcone wyznaniu prawosławnemu. Podczas panowania władz radzieckich na Litwie, kolejno ewakuowano mieszkańców, aż końcowo budynek służył Związkowi Radzieckiemu za archiwum. Po zakończeniu zimnej wojny, w 1990 roku, postanowiono, że klasztor wróci w ręce sióstr z konwentu Św. Kazimierza. Miejsce to obecnie jest otwarte dla zwiedzających, a co roku, od 1996 roku odbywa się tu słynny festiwal muzyczny, na który każdy miłośnik muzyki sakralnej i klasycznej powinien pojechać.