Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 5, 2018 in Beczka różności |

Ważna witamina, której przedawkowanie może nieść poważne skutki

Ważna witamina, której przedawkowanie może nieść poważne skutki

Osoby starsze, cierpiące na choroby przewlekłe lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe narażone są na niedobory witamin. Dzieje się tak również jeśli spożywamy duże ilości kawy lub mocnej herbaty. Silny stres oraz nadmierny wysiłek fizyczny w równej mierze mogą przyczynić się do utraty witamin.

Ważna witamina z grupy b

Witaminy i minerały są niezbędne aby zachować siłę i zdrowie na długie lata. Jedną z witamin, na której poziom powinniśmy zwrócić uwagę jest witamina b3. W suplementach możemy spotkać ją również pod nazwą witaminy pp oraz niacyny. Witamina ta dba o to żeby nasz układ nerwowy oraz hormonalny pracowały prawidłowo. Pomaga również zachować sprawny umysł, niweluje problemy z koncentracją i zmniejsza poczucie lęku. Jeśli należymy do grupy osób zagrożonych niedoborem tej witaminy warto przedyskutować tę kwestę ze swoim lekarzem prowadzącym. Rozważyć zmianę diety lub suplementację.

Uważaj żeby nie przedawkować

Niacyna nadmiar, czy jest groźny? Nadmiaru niacyny możemy nabawić się poprzez jej przedawkowanie czyli przyjęcie zbyt dużej ilości suplementów jej zawierających. Mimo, że wiele łatwo dostępnych produktów żywieniowych takich jak kasze czy orzeszki ziemne, jest bogatych w witaminę pp, przedawkowanie jej poprzez spożywanie tradycyjnych posiłków jest raczej mało prawdopodobne. Należy zatem zwrócić uwagę na ilość suplementów jakie zażywamy. Czy wartość przyjmowanej witaminy b3 nie jest zwiększone poprzez przyjmowanie jednocześnie np. multiwitaminy. Warto pamiętać, niacyna w takich produktach występuje również po nazwą witaminy b3 oraz pp.