Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 23, 2021 in Imprezy i Rozrywka |

Płyty winylowe dla kolekcjonerów

Płyty winylowe dla kolekcjonerów

Wszystkim znane jest zapewne powiedzenie, że o gustach się nie dyskutuje. Trzymając się tej złotej zasady, nie chcemy sugerować fanom winyli zakupu takiej czy innej płyty, zakładając, że sami wiedzą, czego szukać na rynku i słuchać. Podpowiemy jednak, jak eksponować i dbać o kolekcję.

Jak przechowywać kolekcję płyt winylowych?

Płyty winylowe są szczególnie wrażliwe na zarysowania, dlatego warto wyrobić sobie nawyk odkładania ich na miejsce, zaraz po wyjęciu z gramofonu. Na miejsce, czyli gdzie? Przede wszystkim do dedykowanej koperty, a następnie na specjalnie przeznaczoną do tego celu półkę czy regał. Można też zaopatrzyć się w skrzynię do przechowywania winyli. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, że płyty winylowe przechowuje się zawsze w pionie.

Czyszczenie płyt winylowych z kurzu

Kurz, to wróg płyt winylowych. Niestety, ze względu na elektrostatyczne właściwości materiału, winyle przyciągają nie tylko kurz, ale również wszelkie inne drobinki unoszące się w powietrzu czy osiadłe na gramofonie – pierze, sierść zwierząt, ludzkie włosy, kłaczki wełny i tym podobne niewielkie cząsteczki.

Na szczęście płyty da się dość łatwo wyczyścić z kurzu, stosując szczoteczkę antystatyczną. Należy jej użyć zarówno po wyjęciu winyla z koperty, przed umieszczeniem w gramofonie, jak i po odsłuchu, zanim odłożymy płytę na swoje miejsce. Ta sama zasada dotyczy zresztą płyt CD, czy starszych sióstr winyli – płyt szelakowych.

A co jeśli odkurzanie nie wystarczy?

Żeby wyczyścić mocniej zabrudzone płyty winylowe, należy użyć specjalnie do tego celu przeznaczonego preparatu. Takie specyfiki mają starannie dobrany skład, który usuwając brud, nie zniszczy jednak naszej własności. Płyny do czyszczenia płyt nie zawierają przede wszystkim alkoholu, który działa na nie destrukcyjnie.

Warto wiedzieć, że jeśli kupujemy używaną płytę winylową w profesjonalnym sklepie, zawsze otrzymamy ją dokładnie wyczyszczoną. W warunkach komercyjnych, do mycia płyt używa się specjalnych maszyn, które nie tylko czyszczą powierzchnię płyty, ale również jej rowki.